Az intelligens otthon tervezése során már az elején tisztázni kell pár kérdést, amely jelentősen befolyásolni fogja a jövőbeni bővítéseket, fejlesztéseket is. Az első és legfontosobb dolog, hogy vezetékes vagy vezetéknélküli hálózaton fognak kommunikálni az eszközök? Mi a vezetéknélküli megoldásokat ajánljuk. Egyrészt sokkal több okos eszköz érhető el vezetéknélküli technológiával, másrészt pedig fúrás és vésés nélkül megoldható ezen eszközök beszerelése.
A második kérdés a vezeték nélküli hálózatokra vonatkozik: milyen vezetéknélküli hálózati protokollt használjunk? Ez azt jelenti, hogy az eszközeink milyen kommunikációs nyelvet fognak használni. A piacon jelenleg több technológiai megoldás létezik, úgy mint a Wifi, ZigBee, Z-Wave és Bluetooth. A Wifi és Bluetooth kommunikáció alapesetben minden háztartásban már egy rendelekezésre álló és ismert technológia, viszont a ZigBee és a Z-wave esetén ajánlatos az egyik technológia megoldást kiválasztani és a mellett elköteleződni!
ZigBee vagy Z-Wave?
Először is tisztázzunk egy kérdést: Miért nem Wifi? Mert a sok Wifi-s eszközt egyszerre használva leterhelnénk az otthoni hálózatot. Ráadásul több energiát használnak, mint a ZigBee vagy Z-Wave, ezért hamar lemerülnének. VAlamint az utóbbi két protokollnak van egy nagyon nagy előnye. Úgynevezett mesh hálózat létrehozására is képesek, tehát minden egyes Z-Wave vagy ZigBee eszköz jeltovábbítóként is működik.
A ZigBee egy nyitott vezeték nélküli szabvány, amelyet a ZigBee Alliance tart fenn. A ZigBee a magasabb 2,4 GHz-es sávot használja, csak úgy mint a WiFi, így felmerülhetnek interferenciák a hálózatban. A ZigBee eszközök a nyitott szabvány miatt eltérő protokollt, szoftver használhatnak, így nem biztos hogy minden megvásárolt eszköz tud A ZigBee eszközök energiafogyasztása alacsonyabb, így ritkábban kell cserélne az elemet. A ZigBee szabvány mellett olyan gyártók köteleződtek el, mint a Philips, Xiaomi és az IKEA. |
A Z-Wave szabadalmaztatott technológia, amely egy magánszervezet tulajdonában van és az tartja fenn. A Z-Wave az alacsonyabb 908 MHz-es frekvenciasávban működik, így nem kell aggódnia a gyakran zsúfolt 2,4 GHz-es sávok miatt. A Z-Wave különböző frekvenciákat használhat, termékek és ország szerint eltérően, így nem biztos hogy minden megvásárolt eszköz tud kommunikálni egymással. A Z-Wave eszközök hatótávja nagyobb, tehát az általuk sugárzott jel messzebre ér el. A Z-Wave szabvány mellett olyan gyártók köteleződtek el, mint a Samsung, Fibaro és az Aotec. |
Mire lesz még szükségem?
Ahhoz, hogy egy teljes okos otthon rendszert, vagy akár egyetlen szolgáltatást kiépítsünk, az alábbiakra van szükség:
- Központi egység: az okos otthon lelke, vagy inkább "agya", amely feldolgozza az információkat és végzi az automatizálásokat.
- WiFi router: a megfelelő minőségű és erősségű WiFi router elengedhetetlen feltétele az okos otthon rendszerek kiépítésének.
- Gateway: szükség lesz továbbá egy úgynevezett átjáróra, amely a ZigBee vagy a Z-Wave szabványt értelmezi és alaktja át WiFi jellé vagy továbbítja azt közvetlenül a központi egységnek.
- Szenzorok: érzékelők, amelyek különböző inputokat adnak a központi egységnek, amelyek alapján indulnak az automatizálások.
Ki fogja használni?
Először gondolja át, kinek készül az okos otthon. Egyedül él, vagy vannak idős emberek a házban? Vannak gyerekei? Gyakran vannak vendégei? Vegye figyelembe, hogy más emberek is használhatják az otthoni intelligens eszközöket. Feltétlenül oda tegye őket, ahol szükség van rájuk. Képesek lesznek használni? Például, ha nem tudják, hogyan kell egy intelligens izzót használni, akkor inkább fontolja meg az intelligens kapcsoló telepítését. Ha ezt a cikket olvassa, akkor valószínűleg Ön egy hozzáértő, de ne feledje - a legtöbb ember nem az. Egyeseknek még egy alkalmazás használata is kihívást jelenthet, és ezek az emberek inkább az eszközöket a „régi módon” szeretnék használni. Amennyiben szükség van rá, hova helyezzük a központi vezérlő egységet? Mindenki számára látható és elérhető legyen? Vagy olyan helyre, ahol a gyerekek nem érhetik el, vagy az idegenek nem láthatják meg? Beszéljen velük, kérje támogatásunkat, és mutassa be nekik az intelligens megoldásokat. |
Mit szeretnénk irányítani?
Mindig azzal kezdje az ötletelést, hogy mi az, amit megszeretne oldani. Mi a cél? Tudni akarja, hogy mikor csatlakozik valaki a Wi-Fi-hez, ellenőrizni szeretné az energiafogyasztást, értesítést szeretne kapni, ha nyitva maradt a garázsajtó? Gondoljon az ismétlődő dolgokra, amelyekkel jelenleg küzd. Gondoljon egy problémára, majd a segítségünkkel dolgozzon ki egy intelligens megoldást. Ne azon gondolkodjon, hogy mit lehet lecserélni a legújabb technológiáral, hanem arra, hogy hogyan könnyítheti meg a saját életét.
Néha viszont azt sem tudja az ember, hogy problémája van, amíg valaki rá nem mutat! Hiszen könnyen hozzászokunk a dolgok elvégzéséhez, ha nap mint nap csinálni kell. Ez viszont nem azt jelenti, hogy nincs jobb módszer bizonyos dolgok elvégzésére.
Íme néhány lehetséges felhasználási eset:
|