Világítás vezérlés

Az átlagos ember viszonylag gyakran elfelejti lekapcsolni a lámpát. Ez egy olyan dolog, amiben a legtöbb ember bűnös. Ha valaha is azon tűnődött, hogy mennyi energiát pazarol el, amíg a lámpák feleslegesen világítanak, akkor jó helyen jár. Nézzük meg azokat a leghatékonyabb módszereket, amelyekkel az intelligens otthoni világítás felhasználható a közüzemi számlák csökkentésére és hozzájárul otthona energiatakarékosságához:

Mozgásérzékelő
A mozgásérzékelők biztosítják a jelenlét detektálását a helyiségben, amelyek alapján a központi rendszer intelligensen tudja fel- és lekapcsolni a villanyt anélkül, hogy Ön bármihez is hozzányúlna a szobában. Léteznek mozgásérzékelővel ellátott okos izzók is, de a központi rendszerhez bármilyen külső mozgásérzékelő is hozzákapcsolható. Egy ilyen rendszerek megtakaríthatja Önnek a jelenlegi energiafelhasználásának több mint 35 százalékát. 

Távoli vezérlés
Ha a mozgásérzékelős megoldás nem szimpatikus Önnek, a központi okos otthon vezérlő rendszer lehetővé teszi az Ön számára, hogy a világítást okostelefonról, tabletről vagy hangutasítással vezérelje. A távoli vezérlés különösen akkor hasznos, ha aggódik a sötét házba való hazaérkezés miatt. Gyermekei számára gondoskodhat arról, hogy egy biztonságos és világos házba érkezzenek haza.

Személyre szabott energiafelhasználás figyelő
A megfelelő típusú okos relé telepítése után ön információkat kaphat az aktuális fényforrás energiafelhasználásáról. Különböző szenzorokat és értesítéseket rendelhet hozzá, majd jeleneteket, automatizálásákot indíthat az energiahatékonyság maximalizálása érdekében.  

Okos izzók

Az okos izzók beszerelése a legegyszerűbb módja az okos világítás kivitelezésének. Bárki ki tudja cserélni otthonában őket. A programozott izzók távolról vezérelhetőek, szabályozhatóak. Különböző jeleneteket állíthatunk be hozzájuk, és akár a színüket, színhőmérsékletüket is megváltoztathatjuk. Hátránya, hogy ha fizikailag lekapcsoljuk a villanykapcsolót, az okosizzó nem jut áramhoz, így az használhatatlan lesz. 

Okos villanykapcsolók

Az okos villanykapcsolók beszerelése a legpraktikusabb módja a világítás vezérlésnek. Léteznek mozgásérzékelővel ellátott verziók, amelyek hatására a lámpa felkapcsol, ha a szobába érünk. Van lehetőség fényerő szabályozós kapcsolók beszerelésére is, amennyiben azt a hálózat és az izzó támogatja. Az okos villanykapcsolók hátránya, hogy szükséges a nullvezeték megléte a kapcsoló mögött.

Okos relék

A legjobb és legolcsóbb modja az okos világítás kivitelezésének. Ezek a relék a villanykapcsoló mőgé kerülnek beépítésre, így nem szükséges sem a kapcsolók, sem az izzók cseréje. Tübb fajta ilyen eszköz létezik, amelyek segítségével megoldható a fényerőszabályozás és a váltókapcsolás is. A nullvezeték megléte a relék esetében is szükséges, hogy a folyamatos áramellátás biztosított legyen.

Minden amit az okos izzókról tudni érdemes

Néhányan Önök közül már biztosan vásároltak valamilyen okos izzót, vagy az IKEA-ban vagy egy Philips márkájú körtét valamelyik elektronikai áruházban. Jó úton indult el! A világítás lekapcsolása mellett az Ön által használt izzólámpa is jelentős hatással van az energiafelhasználására. A régebbi izzók lényegesen több energiát pazarolnak, mint a modern márkák. Az okos izzók kivétel nélkül LED technológiát használnak, amely kevesebb energiát fogyaszt, valamint élettartamuk akár 25-szer hosszabb. A beépített okosfunkciók és az általában nagyobb fényerő kibocsátási képesség ellenére is energiahatékonyabbak a hagyományos izzóknál.

Az okos izzók azonban nem biztos, hogy a legjobb megoldást nyújtják az Ön számára. A plug-and-play lehetőség nagyon vonzóvá teszik ezeket az eszközöket, de ezeknek is megvan az előnye és a hátránya:

ELŐNYÖK   HÁTRÁNYOK
  • A telepítés viszonylag egyszerű, gyakran cserélünk izzót otthonunkban jelenleg is
  • Szükség esetén könnyű áthelyezni őket egy új szerelvénybe
  • Számos lehetőség van a szín, a fényerő és a színhőmérséklet szabályozására
  • A költségek meglehetősen alacsonyak
  • Olyan funkciókban gazdag izzók is léteznek, amelyek megváltoztatják a színűket, nyomon követik a mozgását vagy közvetítik a hangot Bluetooth-on keresztül
  • Átjáróként funkcionálnak más eszközök számára.
 
  • Az összes intelligens izzó nagyjából körte alakú, normál méretű E27-es becsavarható alappal.
  • Kevés a gyertya formájú vagy GU10 foglalattal rendelkező izzó a piacon
  • Az izzók a fali fényerő-szabályozó kapcsolókkal nem kompatibilisek
  • Az izzók nem működnek, ha a villanykapcsoló le van kapcsolva
  • A legtöbb típus a ZigBee szabványt támogatja, amelyhez szükséges átjáró megvásárlása