Miután beszereztük a szükséges hardvereket, indulhat az okos otthon rendszer összeállítása. A kivitelezési munkálatokat mi általában két részre bontjuk. Az egyik a központi vezérlő egység infrastruktúrájának összeállítása, telepítése, majd a vezeték nélküli berendezések összehangolása. A másik pedig a fizikai munkálatok felmérése és végrehajtása, mint például a villanyszerelés, kábelezés. Kezdjük először az utóbbival, ahogy a valóságban is csináljuk!
Villanyszerelés, kábelezés
A mai intelligens otthonok szépsége, hogy többnyire vezetéknélküli megoldásokkal dolgoznak. Már a Tervezés menüpontban is említettük, hogy az olyan vezeték nélküli protokollok, mint a ZigBee, a Z-Wave, a WiFi és a Bluetooth LE, megszabadították az embereket a komplex és drága egész házas elektromos rendszerek telepítésének szükségességétől. A modern okos otthonokban ma már gyakrolatilag csak egy okostelefonra és egy Wi-Fi hálózatra van szükség az eszközök irányításához. Legalábbis a legtöbb esetben!
Még mindig vannak olyan kulcsfontosságú eszközök, amelyeket mindenképpen vezetékesíteni kell. Nem azért, mert ezek nem működnek a vezeték nélküli intelligens otthon rendszerekkel, hanem azért, mert meg kell valósítani a kommunikációt valamilyen módon a „buta” készülékekkel is. Ilyenek lehetnek például a fűtési és légkondicionáló rendszerek, az öntözőszivattyúk és a mennyezeten és falakon átmenő elektromos vezetékek.
Az egyik kihívást jelentő szerelési munka, hogy a kapcsolók és az aljzatok mögé szerelhető okos vezérlő eszközök elférjenek a szerelvénydobozban. Habár ezek az eszközök rendkívül apró méretűek, mégis néha problémát okoz az elhelyezésük a kábelek, vezetékek miatt. Sok esetben elegendő az átlagos, 4 cm mélységű kötődoboz, de mi inkább a 7 cm mélységűt ajánljuk. Ha most építkezik, vagy felújít, gondoljon erre és kérje inkább a nagyobb mélységű dobozokat a kivitelezőtől! Ha már meglévő, elkészült otthonát szeretné "felokosítani", az sem probléma. Szakembereink elvégzik a szükséges munkálatokat és lecserélik a szűknek talált kötődobozokat is. |
A másik kihívást jelentő probléma, hogy sok magyarországi épületben a villanyszerelők nem húztak nulla vezetéket a villanykapcsolók mögé. Ezeknek az eszközöknek viszont folyamatosan áram alatt kell lenniük, amit a nulla vezeték megléte biztosít. Enélkül, ha a villanykapcsolót fizikailag lekapcsoljuk, akkor az okos eszközt is áramtalanítjuk, így az már nem lesz többé távolról vezérelhető egészen addig, míg újra fel nem kapcsoljuk a világítást a villanykapcsolón keresztül. Ha most építkezik vagy felújít, gondoljon erre és kérje meg a kivitelezőt, hogy húzzák be a nulla vezetéket minden kapcsoló mögé. Ha már meglévő, elkészült otthonát szeretné "felokosítani", az sem probléma. Szakembereink elvégzik a szükséges plusz vezetékezési munkálatokat is. |
Milyen eszközöket kell vezetékeznem?
Először is tisztázzuk, hogy milyen fajta vezetékezésre van szükség. A legtöbb vezetékes megoldás 5V, 12V vagy 24V áramerősségű kábelezést használ, amelyet a mellékelt útmutatók segítségével akár mi magunk is elvégezhetünk. A gyártók sok esetben szerelési útmutatót, csavarhúzót, csavarokat, huzalokat, horgokat is mellékelnek termékeik mellé, ezzel jelezve, hogy ezek otthon is elvégezhető, egyszerű szerelési feladatok. A többi termék, viszon már 220-230V áramerősséget használ, gondolunk itt a fűtésvezérlésre és a világításvezérlésre, amelyhez mindenképp szükség van egy szakember segítségére.
Figyelem! Ha nem jártas a villanyszerelésben, ne álljon neki az ilyen munkáknak egyedül. Kérje inkább szakembereink segítségét, akik nem csak a villanyszerelésben, hanem a vezetékes okos eszközök szerelésében is tapasztaltak.
Amikor azon gondolkozik, hogy otthonában mit lehetne "okosan" vezérelni, vagy az okos eszközök között válogat, ne feledje, hogy az alábbiakat mindenképp vezetékes módon kell kiviteleznie:
|
A központi vezérlő egység infrastruktúrája
Az okos otthon termékek egyik nagyszerű tulajdonsága, hogy távolról is vezérelhetőek az interneten keresztül. Ez azonban nem az intelligens otthon központi koncepciója, hanem egy lehetőség, amely képességet akár később is hozzáadhatunk. Az intelligens eszközök kulcsfogalma az, hogy kommunikálni tudnak egymással, és a mechanikus vezérlőket, vezetékes csatlakozásokat más kommunikációs módszerekkel helyettesítik.
Habár az otthon eszközök, berendezések internettel való integrálása jó ötletnek tűnik, gondoljunk a biztonságra is. Az utóbbi években a hackerek képesek voltak betörni az IoT eszközökbe, néhány eszköz gyártói pedig távolról hozzáfértek termékeikhez. Ez különösen a kamerákkal és mikrofonokkal rendelkező eszközök esetében problémás. A biztonságosabb intelligens otthon kiépítése a WiFi routerrel kezdődik. Tulajdonképpen ez a „bejárati ajtó” az otthoni hálózatunkba, ezért tehát ennek az "ajtónak" kell a legerősebbnek is lennie. Sokan elavult, régi típusú routert vagy egy a szolgáltató által adott eszközt használnak. Ezen eszközök firssítését, cseréjét, beállítását bízza inkább szakembereinkre, hogy csak olyan adatok áramolhassanak otthoni hálózatán, amelyeket kivétel nélkül Ön, mint felhasználó engedélyezett.
Minden okos otthonak szüksége van egy úgynevezett "agyra", amely a legfontosabb alkotóeleme a rendszereknek. Ezen fut a szoftver, amely 0-24 órában, a hét minden napján kiszolgálja a rendszer igényeit. Fenntartja a kapcsolatot az összes okos eszközzel, figyeli, monitorozza őket, automatizálásokat indít és értesítéseket küld a felhasználók számára.
Hogy megvédjük a rendszer központi elemét, az infrastruktúrát úgy terveztük, hogy az több általunk és a felhasználók által támasztott kritériumoknak is megfeleljen:
- Az okos otthon rendszer helyi hálózaton is tudjon kommunikálni, internet kapcsolat nélkül
- Publikus internetről csak biztonságos felhőkapcsolaton keresztül legyen a rendszer elérhető
- A különböző komponensek biztosági tanúsítvány segítségével kommunikáljanak egymással
- Az okos otthon rendszerről megfelelő időközönként készüljön biztonsági mentés
- Biztonsági figyelmeztetések küldése a jogosulatlan kapcsolódási kérelmekről
Hogyan néz ki egy ilyen rendszer?
Az alábbi ábrán megpróbáltuk szemléltetni, hogyan is néz ki nálunk egy okos otthon rendszer. Milyen alkotó elemei vannak, mi-mivel kapcsolódik, és merre halad az információ áramlása.